طرز تهیه ژله رنگین کمانی

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on telegram

ژله یک دسر ساده و بسیار پرطرفدار است که می‌شود آن را به راحتی با استفاده از یک بسته پودر ژله و دو لیوان آب درست کرد. اما روش‌های بسیاری برای زیباتر و جذاب‌تر کردن این دسر وجود دارد. بسته به افزودنی‌های درون ژله، نوع چینش لایه‌ها و روش مخلوط کردن رنگ‌های مختلف ژله، می‌توان ژله را در طعم‌ها و شکل‌های متفاوتی درست کرد.

یکی از زیباترین دستورهای درست کردن ژله، طرز تهیه ژله رنگین کمانی است. این ژله که با روی هم قرار گرفتن ژله‌های رنگارنگ به صورت لایه لایه درست می‌شود، از جلوه‌ای خاص برخوردار بوده و یادآور رنگ‌های رنگین کمان در آسمان بهاری است. برای بهتر جلوه کردن رنگ‌ها در ژله رنگین کمان، در میان لایه‌های آن یک لایه ژله سفید رنگ می‌ریزند. در این صورت دستور تهیه ژله رنگین کمان با شیر، بستنی، شیر عسل فرآوری شده و حتی مارشملو قابل اجرا است. در ادامه طرز تهیه ژله با شیرعسل فرآوری شده را برای شما قرار داده ایم.

مواد لازم برای تهیه ژله رنگین کمانی بدون شیر:

 • پودر ژله: در ۶ طعم و رنگ متفاوت (ترجیحا بلوبری، لیمو زرد، لیمو سبز، پرتقال، انگور و آلبالو)
 • پودر ژلاتین بی طعم: ۲ پیمانه
 • شیرعسل فرآوری شده: ۱ و ۲/۱ قوطی (۶۰ گرم)
 • آب: ۸ و ۲/۱ لیوان

تهیه ژله رنگین کمانی بدون شیر

روش تهیه ژله رنگین کمان:

 1. برای درست کردن لایه انتهایی ژله رنگین کمان، یک بسته ژله انگور (بنفش) را با یک قاشق چای خوری ژلاتین ساده مخلوط کنید. یک لیوان آب جوش روی پودر ژله بریزید و مواد را بهم بزنید تا پودر ژله کاملا در آب جوش حل شود. مایع ژله انگور را در ظرف مورد نظر خود بریزید (بهتر است یک ظرف مستطیل شکل با کف مسطح انتخاب کنید) و آن را در فریزر قرار دهید. توجه داشته باشید که ظرف در شیب قرار نگیرد. حدود ۳۰ دقیقه طول می‌کشد تا ژله ببندد.
 2. می‌توانید همزمان با درست کردن لایه زیرین ژله رنگین کمان، لایه سفید رنگ را هم درست کنید. برای این کار دو قاشق چای خوری ژلاتین بدون طعم را در یک لیوان آب جوش حل کنید. سپس ۲/۱ قوطی شیرعسل فرآوری شده (۲۰ گرم) را به محلول ژلاتین اضافه کنید و هم بزنید تا کاملا حل شود. اجازه دهید تا زمانی که لایه موجود در یخچال سفت می‌شود، مایع ژلاتین در دمای اتاق خنک شود.
 3. لایه رنگی بعدی را درست کنید. برای این کار پودر ژله بلوبری (آبی) را مانند دستور مرحله اول آماده کنید و کنار بگذارید تا خنک شود. ۴/۳ فنجان از مایع ژلاتین بی طعم و شیرعسل را روی لایه ژله انگور که در یخچال بوده است بریزید. کمی ظرف را تکان دهید تا لایه سفید کل سطح لایه زیرین را بپوشاند. ژله را دوباره برای حداقل ۲۰ دقیقه در یخپال قرار دهید تا لایه سفید خود را بگیرد.
 4. لایه‌های بعدی و لایه سفید رنگ را با دنبال کردن دستورهای مرحله ۱ و ۲ درست کنید (ترتیب رنگ های مراحل بعدی: سبز، زرد، نارنجی و قرمز). در بین هر مرحله به اندازه کافی صبر کنید تا ژله خود را بگیرد و به این کار ادامه دهید تا تمام مواد استفاده شود. لازم است که لایه سفید رنگ را چند بار در طول آماده سازی این دستور درست کنید. اگر لایه سفید برای تمام مراحل را یکباره درست کنید ممکن است در دمای محیط نیز ببندد و سفت شود.
 5. زمانی که ژله رنگین کمان شما کامل شد، می‌توانید آن را با استفاده از چاقو به شکل مکعب‌های کوچک برش دهید. در صورت تمایل می‌توانید این دسر را در یک قالب طرح‌دار آماده کنید و در پایان کار آن را برگردانید و با تزیین خامه به آن ظاهری مجلسی‌تر ببخشید.

نکات مهم و پیشنهادات در طرز تهیه ژله رنگین کمانی:

 • اگر در حین آماده‌سازی لایه‌های دیگر، لایه سفید شما سفت شد؛ می‌توانید ظرف آن را برای مدت ۵ دقیقه در یک کاسه آب جوش قرار دهید و هم بزنید تا دوباره مایع و روان شود. بعد از این کار می‌توانید لایه سفید رنگ را مانند دستور استفاده کنید.
 • می‌توانید از ژله رنگین کمان برای تزیین در چیز کیک با ژله استفاده کنید.
 • برای تهیه ژله بستنی، می‌توانید از دستور ژله رنگین کمان الهام بگیرید تا دسری جذاب‌تر و زیباتر درست کنید.
 • با ترکیب دستور درست کردن ژله رنگین کمان و طرز تهیه ژله رولی می‌توانید ژله رنگین کمانی رولی درست کنید. البته باید دقت داشته باشید که لایه‌های ژله خیلی نازک باشند.
 • در طرز تهیه ژله شب یلدا نیز می‌توانید لایه‌های ژله رنگین کمان را فقط با رنگ‌های سبز، سفید و قرمز درست کنید تا با رنگ‌های سفره یلدایی شما هماهنگ باشد.
 • همچنین طرز تهیه ژله خرده شیشه و طرز تهیه ژله تزریقی را می‌توانید در وبسایت ما مطالعه کنید.

طرز تهیه ژله رنگین کمانی

سخن آخر

همان‌طور که دیدید، تهیه ژله رنگین کمان بسیار آسان است. شما به راحتی می‌توانید با ژله‌های با طعم متفاوت ژله رنگین کمانی درست کنید. همان‌طور که دیدید، در این مطلب روش تهیه ژله رنگین کمان، ژله رنگین کمانی رولی و نحوه درست کردن ژله رنگین کمانی بدون شیر را آموزش دادیم. شما پیشنهاد می‌کنید برای درست کردن ژله رنگین کمانی از چه طعم‌هایی استفاده کنیم؟

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وبلاگ ما را بخوانید