طرز تهیه وافل با شکلات

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on telegram

وقتی صحبت از عصرانه یا خوردن یک دسر خوشمزه همراه با قهوه می‌شود معمولا وافل اولین انتخاب بیشتر افراد است. وافل در واقع شکل تردتر و ضخیم‌تر پنکیک است. وافل را می‌توان یک نان صبحانه آماده و در دسترس دانست که به راحتی پخته می‌شود.

وافل انواع و اقسام مختلفی دارد از جمله: وافل ساده، وافل شکلاتی که شبیه پنکیک شکلاتی است، وافل نوتلا و وافل بلژیکی. در ادامه این مطلب می‌خواهیم طرز تهیه وافل با شکلات را به روش‌های مختلف با هم مرور کنیم.

طرز تهیه مایه وافل

در قدم اول باید مایه وافل را تهیه کرده و بعد از آن به سراغ پختنش رفت. برای تهیه مایه وافل به مواد زیر نیاز است:

  • دو عدد تخم مرغ
  • یک و نیم لیوان شیر
  • یک و نیم لیوان آرد
  • یک چهارم لیوان روغن
  • نصف قاشق چای خوری وانیل
  • دو قاشق غذاخوری شکر
  • یک و نیم قاشق چای خوری بیکینگ پودر
  • کمی پودر کاکائو

ابتدا باید تخم مرغ‌ها را درون ظرفی بشکنیم و آن‌ها را با هم زن به خوبی مخلوط کنیم تا مایه سفید و همگنی به دست بیاید. سپس شکر، وانیل و روغن را به مخلوط اضافه می‌کنیم و به خوبی هم می‌زنیم. این کار را تا جایی ادامه می‌دهیم که شکر درون مخلوط حل شده و مخلوط ما کاملا یک دست شود. بعد از این کار شیر را اضافه می‌کنیم و دوباره هم می‌زنیم.

سپس آرد را با بیکینگ پود و پودر کاکائو مخلوط کرده و به وسیله الک آن را به مایه اضافه می‌کنیم. بهتر است این کار در سه مرحله اتفاق بیفتد. سپس شروع به هم زدن مخلوط می‌کنیم. باید هم زدن ما به صورت دورانی و تنها در یک جهت باشد. حالا مایه وافل ما حاضر است و نوبت به پختن آن رسیده است. آماده کردن مایه وافل و کرپ شکلاتی تقریبا به هم شبیه است و تفاوت اصلی در نحوه پخت آنهاست.

طرز تهیه وافل بدون دستگاه

وافل معمولا با دستگاه وافل ساز درست می‌شود اما بسیاری از افرادی که می‌خواهند وافل درست کنند به این دستگاه دسترسی ندارند. خوشبختانه پختن وافل به وسیله فر خانگی هم امکان پذیر است. همچنین وافل را می‌توان داخل تابه هم درست کرد. طرز تهیه وافل با شکلات در خانه و وافل دستگاهی یکی است و تنها تفاوت در ظاهر آنهاست. البته می‌توان با خرید قالب‌های مشبک از شیرینی پزی‌ها حتی همین موضوع را هم حل کرد. کافی است مایه وافل را درون قالب‌های مناسبی بریزیم و قالب‌ها را از مایه وافل پر کنیم. سپس فر را در دمای ۲۰۰ درجه سانتی گراد گرم می‌کنیم. آنگاه قالب وافل‌ها را درون فر قرار داده و ۲۰ دقیقه صبر می‌کنیم تا به خوبی پخته شود. می‌توان برای ترد شدن وافل گریل را برای چند دقیقه روشن کرد تا طلایی رنگ شود. اکنون نان وافل آماده است.

برای پختن وافل درون تابه هم کافی است مایه وافل را کف تابه داغ بریزیم، فقط باید توجه داشت که نباید مایه کف تابه نازک باشد و بهتر است ضخامت نسبتا زیادی داشته باشد. سپس در تابه را می‌گذاریم و حدود یک دقیقه یا کمتر صبر می‌کنیم تا وافل پخته شود. سپس با کفگیر آن را برمی‌گردانیم و طرف دیگرش را هم به همین ترتیب می‌پزیم. پخت وافل با تابه کمتر از دو دقیقه زمان می‌برد. فقط باید حواسمان باشد که وافل نسوزد و نپخته هم نماند.

طرز تهیه وافل شکلاتی

طرز تهیه وافل با ساندویچ ساز

یکی دیگر از راه‌های تهیه وافل استفاده از ساندویچ ساز است. طرز تهیه وافل با شکلات با ساندویچ ساز بسیار آسان است. این دستگاه شبیه به دستگاه وافل ساز عمل می‌کند. ابتدا باید آن را روشن کرد تا داغ شود. سپس کمی کف آن را چرب می‌کنیم تا مایه وافل به کف دستگاه نچسبد. حالا مایه وافل را با ضخامت نسبتا زیاد کف ساندویچ ساز می‌ریزیم و چند دقیقه صبر می‌کنیم. بعد در آن را باز کرده و چک می‌کنیم که آیا وافل پخته شده است یا خیر. برای برشته شدن آن هم می‌توان چند دقیقه اضافه‌تر دستگاه را روشن نگه داشت.

طرز تهیه وافل با شکلات و موز

برای روی وافل می‌توان از گاناش شکلاتی استفاده کرد. همچنین شکلات ذوب شده یا حتی انواع شکلات صبحانه مانند شکلات صبحانه باراکا هم برای تزئین روی وافل استفاده می‌شود. بهتر است روی وافل کمی پودر قند بریزیم و سپس روی آن انواع شکلات و انواع میوه‌ها مانند قطعات موز یا توت فرنگی را قرار داده و از هم‌نشینی طعم‌ها لذت ببریم. می‌توان با در نظر داشتن طعم شیرین وافل از شکلات تلخ بر روی آن استفاده کرد و از خواص شکلات تلخ هم بهره مند شد.

البته از سس مخصوص هم بر روی وافل استفاده می‌شود. تهیه سس مخصوص برای روی وافل کار ساده‌ای است. ابتدا کره را ذوب کرده و سپس با عصاره وانیل، شکر و شیر مخلوط می‌کنیم. مخلوط باید غلیظ و همگن باشد. بعد از آماده شدن وافل این مخلوط را بر روی آن ریخته و برای مهمان‌ها سرو می‌کنیم. همچنین می‌توان از سیروپ شکلاتی هم بر روی وافل استفاده کرد.

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وبلاگ ما را بخوانید