طرز تهیه موز شکلاتی

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on telegram

وقتی صحبت از دسرهای میوه ای می‌شود، موز یکی از پرطرفدارترین مواد اولیه به حساب می‌آید. موز بجز طعم بینظیرش، سرشار از پتاسیم بوده و برای نیز سلامت مفید است. موز انواع مختلفی دارد و از موز سبز که در طرز تهیه موز سرخ شده استفاده می‌شود تا انواع معمول‌تر آن که در دسرهای سراسر دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد تنوع دارد. همچنین، موز یخ زده به دلیل بافت کرمی آن پایه اصلی اسموتی‌های خانگی است.

اما زمانی که بحث دسر می‌شود، موز و شکلات ترکیبی جدا نشدنی هستند؛ چرا که موز و شکلات، طعم و بافت یکدیگر را تکمیل می‌کنند. شکلات می‌تواند موز را از یک میوه ساده فراتر برده و آن را به یک دسر سریع و شیک تبدیل کند. هرچند موز شکلاتی خود می‌تواند یک دسر جداگانه باشد، اما از آن در کنار دسرهای دیگر یا برای تزیین نیز استفاده می‌شود. در ادامه طرز تهیه موز شکلاتی برای شما قرار داده شده است.

مواد لازم برای تهیه موز شکلاتی چوبی:

  • موز کال: ۶ عدد (موزها باید حتما سفت باشند)
  • شکلات تخته ای: ۲۲۵ گرم
  • روغن نارگیل: ۱ و ۲/۱ قاشق غذاخوری
  • بادام زمینی خرد شده، نارگیل رنده شده، گرانولا، گرانول کاکائو و یا نمک دانه درشت برای تزیین
  • چوب بستنی: ۱۲ عدد

طرز تهیه موز شکلاتی چوبی

طرز تهیه موز شکلاتی چوبی:

  1. آماده سازی: کف یک سینی بزرگ را با کاغذ شیرینی پزی بپوشانید. موزها را پوست بکنید و از وسط نصف کنید. سپس یک چوب بستنی را از انتهای بریده شده در آن ها فرو کنید. موزها را با فاصله روی سینی قرار دهید و آن ها را برای حداقل ۴ ساعت و حداکثر ۲ روز فریز کنید. اگر موزها بیشتر از ۲ روز در فریزر بمانند شکل آن ها عوض می شود.
  2. شکلات را با استفاده از روش بن ماری یا ماکروفر ذوب کنید.

روش بن ماری: یک ماهیتابه را تا نیمه از آب پر کنید و آن را روی حرارت قرار دهید. یک کاسه نشکن را به صورتی که با آب در تماس نباشد روی دهانه ماهیتابه قرار دهید. اجازه دهید تا آب روی حرارت زیاد جوش بیاید و سپس حرارت را کم کنید. در این همین حین که آب در حال بخار کردن است، روغن نارگیل و شکلات را در کاسه بریزید. با استفاده از یک همزن دستی مواد را تا زمانی که حدودا ۸۰% شکلات آب شود بهم بزنید. کاسه را از روی ماهیتابه بردارید و باز هم شکلات را به آرامی بهم بزنید تا کاملا ذوب شود.

استفاده از ماکروفر: شکلات و روغن نارگیل را در یک کاسه مخصوص ماکروفر بریزید. مواد را برای ۶۰ ثانیه ماکروویو کنید و سپس آن ها را با استفاده از یک همزن دستی بهم بزنید. این کار را در فواصل ۲۰ ثانیه ای انجام داده تا ۸۰% شکلات آب شود. سپس شکلات را دوباره با همزن دستی بهم بزنید تا شکلات یکدست ذوب شود.

  1. تزیین: زمانی که شکلات آب شده به دمای اتاق رسید، موزهای یخ زده را از فریزر خارج کنید. موزها را بالای کاسه شکلات گرفته و با استفاده از یک قاشق روی آن ها شکلات بریزید. شکلات باید تمام سطح موز را بپوشاند. بعد از آن موزهای آغشته به شکلات را به صورت سروته روی کاسه بگیرید تا شکلات اضافی آن پایین بریزد. بعد از اتمام کار موزها را دوباره در سینی قرار دهید. (پیشنهاد شده است تا شکلات را بجای فرو کردن در کاسه شکلات ذوب شده، با استفاده از قاشق روی موزها بریزید.در غیر این صورت اگر موز یخزده را در شکلات فرو کنید؛ باعث می شود تا دمای آن پایین آمده و در حین کار سفت شود.)

تزیین موز شکلاتی یخی

می‌توانید موز شکلاتی یخی خود را با هر چیزی که دوست دارید تزیین کنید. دقت کنید که این کار باید حتما بلافاصله بعد از ریخته شدن شکلات روی موز انجام بگیرد چون شکلات روی موز یخزده زود سفت می شود.

برای سرو دسر موز شکلاتی، آن را بلافاصله بعد از آماده شدن سرو کنید و یا تا زمان سرو آن را در فریزر نگهداری کنید. بعد از سفت شدن روکش شکلاتی موزها می‌توانید آن ها را تا دو هفته در کیسه زیپ‌دار یا ظرفی دربسته در فریزر نگهداری کنید.

تزیین موز شکلاتی یخی

نکات مهم در طرز تهیه دسر موز شکلاتی:

  • دسرهای بر پایه میوه و شکلات بسیار راحت و پرطرفدار هستند. خصوصا برای بچه هایی که از میوه فراری هستند، اضافه کردن شکلات به میوه می تواند جذابیت آن را برایشان چند برابر کند. با روش بالا می‌توانید توت فرنگی شکلاتی نیز درست کنید.
  • در این دستور می‌توانید از انواع شکلات با توجه به ذائقه خودتان استفاده کنید. البته معمولا دسرهای میوه‌ای را با شکلات شیری یا شلات تلخ درست می کنند تا طعم میوه متعادل شود.

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وبلاگ ما را بخوانید