آشنایی با تاثیرات فوق العاده شکلات برای لاغری

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on telegram

شاید وقتی صحبت از کم کردن وزن می شود، فکر کنید که همه ی بایدها و نبایدها را شنیده اید، مثل برای کم کردن وزن فقط موز بخورید! اگر می خواهید لاغر شوید فقط تخم مرغ بخورید! و خیلی توصیه ها و رژیم های بی پایه و اساس دیگر. دلیلش این است که لاغری به تنهایی یک صنعت میلیون دلاری و پردرآمد است. اما رژیم های جدید خبر از تاثیر شکلات تلخ بر لاغری می دهند. اما شکلات تلخ و لاغری؟ بله درست فهمیدید. گفته می شود که مصرف شکلات تلخ برای لاغری مؤثر است. برای آشنایی بیشتر با خواص شکلات تلخ برای لاغری، این مطلب را تا انتها دنبال کنید.

آیا شکلات برای سلامتی مفید است؟

وقتی تصمیم به کم کردن وزن می گیرید، شاید شکلات اولین خوراکی باشد که به فکر کنار گذاشتن آن می افتید. اما باید بدانید که کاکائو تلخ برای لاغری مفید است. شکلات تلخ دارای بیش از ۷۰ درصد کاکائو است که می تواند به کاهش وزن کمک کند . اما شکلات هایی که کمتر از ۷۰ درصد کاکائو در آن ها به کار رفته است دارای شکر، چربی و افزودنی های غیر سالم دیگر بیشتری هستند که مصرف آن ها می تواند موجب اختلال در روند کاهش وزن شوند.

تحقیقات بسیاری در رابطه با خواص شکلات تلخ انجام شده است. این تحقیقات نشان می دهند که این ماده ی خوراکی سرشار از آنتی اکسیدان ها و مواد مغذی دیگری است که آن را به یک ابر غذا تبدیل می کنند. کاکائو شامل فلاونویدهایی است که عملکردی مانند آنتی اکسیدان ها دارند: از ابتلا به سرطان جلوگیری می کنند، سلامت قلب را بهبود می بخشند و به کاهش وزن نیز کمک می کنند. شکلات تلخ بیشتر از عصاره ی کاکائو تشکیل شده است. گیاه کاکائو حاوی تئوبرومین است، ترکیبی که می تواند التهاب و خطر فشار خون بالا را کاهش دهد.

همچنین گفته می شود که شکلات تلخ دارای مقادیری آهن است که می تواند برای کم خونی مفید هم باشد. برای اطلاع بیشتر در این باره می توانید به مقاله ی دیگر ما درباره ی شکلات و کم خونی مراجعه کنید.

اما قبل از آن که بیش از حد درباره ی فواید شکلات هیجان زده شوید و شروع به خوردن شکلات تلخ تا حد مرگ بکنید، باید به یاد داشت باشید که شکلات دارای کالری بالایی است و به همین دلیل توصیه می شود که بیش از ۳۰ گرم شکلات در روز مصرف نشود.

ارزش غذایی شکلات تلخ

پیش از آن که شکلات تلخ را به رژیم غذایی روزانه ی خود اضافه کنید، بهتر از ترکیبات آن با خبر باشید. مواد تشکیل دهنده ی یک تخته شکلات ۱۰۰ گرمی که حاوی ۷۰ تا ۸۰ درصد عصاره ی کاکائو است، به طور معمول به ترتیب زیر خواهد بود:

  • کالری: ۶۰۴
  • پروتئین: ۷.۸۷ گرم
  • چربی: ۴۳.۰۶ گرم
  • کربوهیدرات: ۴۶.۳۶ گرم
  • فیبر: ۱۱ گرم
  • شکر: ۲۴.۲۳ گرم
  • آهن: ۱۲.۰۲ میلی گرم
  • منیزیوم: ۲۳۰ میلی گرم
  • زینک: ۳.۳۴ میلی گرم

تاثیر شکلات در رژیم لاغری

شکلات به طرق مختلفی می تواند به لاغری کمک کند که در ادامه به چند مورد از آن ها اشاره می کنیم. پس اگر می خواهید شکم خود را با رژیم کوچکتر کنید، شکلات تلخ و لاغری شکم را به یاد داشته باشید.

شکلات اشتها را کم می کند

مصرف شکلات تلخ باعث آزاد شدن هورمون هایی در بدن می شود که احساس سیری را در مغز القا می کنند. به طور کلی سه هورمون برای کنترل مصرف غذا و ایجاد احساس سیری وجود دارد. این سه هورمون انسولین، گرلین و لپتین هستند که هر کدام نقشی متفاوت در کنترل اشتها دارند. ترشح گرلین در بدن موجب افزایش اشتها می شود. لپتین باعث می شود که اشتها کمتر شود. انسولین نیز باعث انتقال گلوکوز از جریان خون به سلول ها می شود. مقاومت انسولین باعث می شود که فرد احساس سیری نکند.

تحقیقاتی که تاثیر شکلات بر عملکرد این هورمون ها در بدن را مورد بررسی قرار داده اند به این نتیجه دست یافته اند که شکلات به میزان قابل توجهی سطح هورمون گرلین را افزایش می دهد. بالا رفتن میزان گرلین در بدن باعث می شود که اشتها کمتر شود که باعث می شود فرد کالری کمتری مصرف کرده و در نتیجه وزن کم کند.

شکلات تلخ اشتیاق به ورزش کردن را زیادتر می کند

بسیاری از افراد به دلیل درد بدن بعد از ورزش کردن از این کار خودداری می کنند و این همان جایی است که شکلات تلخ می تواند کمک کند. شکلات تلخ دارای ترکیبات ضد التهابی است و به میزان خوبی منیزیوم دارد. این دو ماده به همراه هم می توانند دردهای پس از ورزش کردن را کاهش دهند. اگر بعد از ورزش احساس درد می کنید، می توانید هر شب ۲۰۰ گرم شکلات تلخ مصرف کنید تا برای ورزش در روز بعد آماده شوید.

شکلات تلخ برای سلامتی

شکلات هوس و میل به غذا را کاهش می دهد

یکی از دلایل چاقی این است که هر زمان هر غذایی را که هوس می کنید باید آن را پیدا کرده و بخورید. شکلات تلخ باعث می شود که کمتر هوس کنید شیرینی، چیزهای شور و چربی بخورید، که تقریبا تمام مواد غذایی مضر را شامل می شود. اگر بیست دقیقه قبل از غذا شکلات بخورید، اشتهای شما تا ۵۰ درصد کاهش می یابد. همچنین افرادی که همراه رژیم لاغری خود شکلات مصرف می کنند، نسبت به کسانی که شکلات مصرف نمی کنند، به رژیم خود پایندتر هستند. چون به میزانی که مصرف غذای خود را کاهش می دهند، میل کمتری به غذا پیدا می کنند.

شکلات تلخ روحیه را بهتر می کند

بیشتر افراد پس از خوردن شکلات احساس بهتری دارند. گفته می شود کسانی که به طور معمول شکلات می خورند استرس کمتری دارند و بهتر می خوابند. استرس روی کیفیت رژیم غذایی نیز تاثیر می گذارد و باعث می شود تا غذاهای ناسالم بیشتری مصرف کنیم. خواب مناسب هم برای تعادل خورد و خوراک بدن لازم است و کم خوابی می تواند منجر به عادت های غذایی نامناسب شود. همچنین، دریافت کالری در ساعات نامناسب روز می تواند باعث اضافه وزن شود.

اگرچه هنوز به طور کامل مشخص نیست که لاغری با شکلات تلخ حتمی است، اما خوردن شکلات برای لاغری توصیه می شود. نمی توان گفت که شکلات تلخ برای لاغری شکم و لاغری موضعی موثر است ولی شواهدی وجود دارد که فواید این ماده ی غذایی می تواند به کاهش وزن و سلامت کمک کند. چیزی که غیرقابل انکار است محبوبیت شکلات در بین مردم سراسر جهان است و در دسرهای بسیاری، از طرز تهیه خرمای شکلاتی جنوب گرفته تا پودینگ شکلات انگلیسی، از شکلات استفاده می شود. اگر می خواهید شکلات را به رژیم غذایی خود اضافه کنید، نکته ی مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که از بهترین مارک شکلات برای لاغری استفاده کنید تا از خلوص و کیفیت کره کاکائو و سایر ترکیبات موجود در آن مطمئن باشید.

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وبلاگ ما را بخوانید