۳ دستور ساده برای تهیه خرمای شکلاتی مغزدار

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on telegram

خرما یک میوه ی خوراکی و پرطرفدار است که خواص بسیاری نیز دارد. این میوه ی شیرین که بومی مناطق گرمسیری نیم کره شمالی است، در حقیقت میوه ی درخت نخل است. خرما انواع مختلفی دارد که شکل معمول آن تیره رنگ و نرم با پوستی نازک است که مجول نام دارد. آنتی اکسیدان های موجود در خرما باعث تقویت شریان ها و رگ های قلب می شود و کلسترول بد خون را کاهش می دهد. از این رو خرما فوایدی مشابه خواص شکلات تلخ برای سلامت قلب دارد. حال فکر کنید، ترکیب شکلات و خرما چقدر می تواند مفید و خوشمزه باشد. آیا تا به حال نام خرمای شکلاتی را شنیده‌اید؟

خرما ملین است و باعث سلامت دستگاه گوارش می شود. از این رو خرما می تواند به بالا رفتن سوخت و ساز بدن کمک کند و روند لاغری را سرعت بخشد. همچنین به دلیل وجود مواد معدنی و ویتامین های بسیار در خرما، این میوه ی بهشتی می تواند جایگزین خوبی برای خوراکی های پر کالری در رژیم های لاغری باشد. همانطور که می دانید شکلات برای لاغری نیز در برخی رژیم‌ها توصیه می شود و از جمله خوراکی هایی است که سوخت و ساز بدن را بالا می برد.

با توجه به ویژگی های مشترک بسیاری که در این دو ماده ی غذایی یافت می شود، شاید ترکیب آن ها بتواند فواید و جذابیت آن ها را به عنوان دسر بیشتر کند. در ادامه دستور تهیه سه نوع دسر ترکیبی با خرما و شکلات را برای شما قرار داده ایم: خرمای شکلاتی با مغز بادام، ترایفل خرما و شکلات و خرمای شکلاتی با مغز کره بادام زمینی. پس با ما همراه باشید.

خرمای شکلاتی با مغز بادام

مواد لازم:

 • خرما: ۲۴ عدد
 • بادام بو داده: ۲۴ عدد
 • شکلات تخته ای نیمه شیرین: ۱ و ۲/۱ فنجان
 • روغن کانولا: ۱ قاشق چای خوری
 • پودر دارچین: ۱ قاشق چای خوری
 • پودر پسته و بادام: یک قاشق غذا خوری

طرز تهیه خرمای شکلاتی با مغز بادام:

 1. هسته های خرما ها را در بیاورید. می توانید این کار را با استفاده از نی انجام دهید یا شکافی در کنار هر خرما ایجاد کنید و هسته را از آن قسمت خارج کنید. بجای هسته ی خرما یک عدد بادام قرار دهید. اگر خرما را از کنار باز کرده اید، آن را جوری ببندید که بادام مشخص نباشد.
 2. شکلات تخته ای خرد شده، روغن کانولا و دارچین را به روش بن ماری روی یک ظرف آب در حال بخار کردن قرار دهید. شکلات را تا زمانی که کاملا ذوب شود بهم بزنید. سپس ظرف را از روی حرارت بردارید.
 3. هر خرما را به آرامی درون شکلات بیاندازید و بچرخانید تا شکلات کاملا سطح خرما را بپوشاند. خرمای آغشته شده به شکلات را به آرامی با استفاده از یک قاشق از درون ظرف بردارید و با دقت روی یک سینی که با کاغذ شیرینی پزی پوشیده شده است قرار دهید. وقتی تمام خرماهای آغشته به شکلات را روی سینی قرار دادید، روی آن ها را با پودر پسته و بادام تزیین کنید.
 4. سینی را برای یک ساعت در فریزر قرار دهید تا شکلات خود را بگیرد. ده دقیقه قبل از سرو، خرماها را از فریزر خارج کنید. خرمای شکلاتی مغزدار شما آماده ی سرو است.

ترافل خرما با شکلات و گردو

مواد اولیه:

 • خرمای بی هسته: ۱ فنجان
 • گردوی خام: ۱ فنجان
 • عصاره ی وانیل: ۲/۱ قاشق چای خوری
 • نمک: ۴/۱ قاشق چای خوری
 • پودر کاکائو: به مقدار لازم

طرز تهیه ترافل خرما با شکلات و گردو:

 1. خرما، گردو، وانیل و نمک را در یک مخلوط کن بریزید تا مواد تبدیل به یک گلوله خمیر شوند.
 2. خمیر را به ۱۲ قسمت تقسیم کنید و هر قسمت را به صورت یک توپ گرد کنید.
 3. هر توپ را در پودر کاکائو بغلتانید تا تمام سطح آن از پودر کاکائو پوشیده شود.
 4. ترافل خرمای شکلاتی شما اماده است و می توانید آن را در یک ظرف در بسته در فریزر نگهداری کنید.

خرما با روکش شکلات و مغز کره بادام زمینی

مواد لازم:

 • خرما: ۱۲ عدد
 • کره بادام زمینی: ۴ قاشق غذا خوری
 • شکلات تلخ ۷۰ درصد: ۲۰۰ گرم

طرز تهیه خرما با روکش شکلات و مغز کره بادام زمینی:

 1. هسته ی خرماها را به دقت و با استفاده از یک نی دربیاورید. مراقب باشید که خرماها له نشوند و از شکل نیفتند. با استفاده از یک قیف کاغذی، وسط خرماها را با کره بادام زمینی پر کنید. خرماها را روی یک سینی قرار دهید و برای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در فریزر بگذارید.
 2. در این میان، شکلات تلخ ۷۰ درصد را خرد کنید و در یک ظرف قرار دهید. شکلات را به روش بن ماری آب کنید.
 3. یک توری فلزی یا فویل آلومینیوم را در یک سینی بزرگ قرار دهید. هر خرما را در شکلات فرو کنید و در سینی قرار دهید.
 4. خرماها را برای ۳۰ دقیقه در یخچال قرار دهید تا شکلات، خود را بگیرد. می توانید برای تزیین شکلات شیری را آب کرده و به صورت رشته ای روی خرماها بریزید.
 5. خرمای شکلاتی شما با مغز کره بادام زمینی آماده ی سرو شدن است. این دسر بسیار خاص بوده و مهمانان شما را به وجد خواهد آورد.

خرمای شکلاتی یک میان وعده و دسر بسیار مفید  خوشمزه است که می‌توانید آن را در کنار نوشیدنی های گرمی چون چای سرو کنید و از خوردن آن لذت ببرید بدون آن که نگران رژیم لاغری خود باشید. از آن جایی که خرما، سوغات جنوب ایران است، این دسر به خرمای شکلاتی بوشهر نیز معروف است. امیدواریم دستور تهیه هایی که شرح دادیم، برایتان مفید باشد و بتوانید انواع خرمای شکلاتی مغزدار را به راحتی در خانه تهیه کنید.

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وبلاگ ما را بخوانید