روش هایی برای تشخیص شکلات با کیفیت و اصل

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on telegram

حتما برایتان پیش آمده است که به یک مغازه­‌ی شکلات فروشی پا بگذارید و از جلوی طبقه­‌های پر از زر ورق­‌های نقره­‌ای و طلایی آن رد شوید، به تصاویر وسوسه کننده­‌ی شکلات‌­های در حال ذوب یا گاز زده شده‌­ی روی بسته بندی­‌ها خیره شوید و از خود بپرسید که “باید کدام را بخرم؟” همان طور که نباید هیچ کتابی را از روی جلد آن قضاوت کرد، شکلات را هم نمی­توان از روی تصویر روی بسته بندی آن انتخاب و خریداری کرد. به همین جهت روش‌های مختلفی برای تشخیص شکلات اصل از تقلبی وجود دارد. البته به غیر از این روش‌­ها، به عنوان کسی که دنبال شکلات واقعی در میان برندها و انواع مختلف شکلات است، باید اطلاعات خود را نیز درباره­ی شکلات بالا ببرید، که این امکان برای شما در قسمت بلاگ وبسایت شکلات باراکا فراهم شده است. در ادامه‌­ی این مطلب، نحوه تشخیص شکلات با کیفیت از بی کیفیت آورده شده است.

تشخیص شکلات با کیفیت با توجه به قیمت آن

شاید باور عمومی این باشد که هر شکلاتی که قیمت بیشتری دارد، از کیفیت بهتری نیز برخوردار است؛ اما همان طور که حدس می­زنید، این موضوع همیشه درست نیست. درست است که با توجه به استانداردهای کلی، انتظار می­رود که شکلاتی با قیمت بیشتر، کیفیت بالاتری نیز داشته باشد و شکلات اصل هیچ وقت ارزان نیست، اما باید در نظر داشته باشیم که در دنیایی زندگی می­کنیم که برندهای معروف، بدون توجه به به کیفیت محصول و فقط به واسطه­‌ی نام تجاری خود، می‌­توانند قیمت ­محصول را تا هر میزان که بخواهند، بالا ببرند تا خریدار را مجاب کنند که کیفیت کالای آن­‌ها از رقبای موجود در بازار بهتر است. حقیقت این است که هر روز یک برند جدید پا به بازار می‌گذارد که ادعا می­کند از برندهای دیگر بهتر است. پس چرا نباید هزینه­‌ی کمتری را برای یک نام کمتر آشنا با کیفیتی مشابه برندهای معروف بپردازیم؟ اگر یک شکلات دوست واقعی هستید، برای نحوه تشخیص شکلات با کیفیت، همیشه اول مزه را در نظر بگیرید و سپس به قیمت فکر کنید.

کره­‌ی کاکائو در شکلات با کیفیت

ماده­ای که به شکلات، قابلیت استثنایی آب شدن در دهان را می­دهد و آن را ارزشمند و گران قیمت می­کند، فقط عصاره‌­ی کاکائوی آن نیست، بلکه کره­‌ی کاکائو، مسئول این ویژگی شکلات است. از آن جایی که کره­‌ی کاکائو در دمایی پایین تر از دمای بدن ذوب می­شود، به محض برخورد با زبان، آب می­شود و آن حس لذت‌بخش را به شما می­دهد. برای همین است که برای پیدا کردن شکلات خوب، همیشه باید در مواد اولیه‌­ی آن قبل از هر چیز، دنبال کره­‌ی کاکائو بگردید.

میزان کاکائو

بررسی میزان کاکائو، یک نحوه تشخیص شکلات با کیفیت از بی کیفیت است. در شکلات اصل، از عصاره­‌ی کاکائو استفاده می­شود. عصاره‌­ی کاکائو همان ماده‌­ای است که به شکلات رنگ قهوه‌‍­ای و طعم منحصربه‌فرد آن را می­دهد و شکلات بدون آن، شکلات واقعی نخواهد بود. با این حال، بعضی از تولیدکنندگان به‌جای استفاده از عصاره‌­ی کاکائو، از پودر کاکائو استفاده می­کنند تا قیمت محصول خود را کاهش دهند. ممکن است برای برخی، استفاده از پودر کاکائو عادی باشد و حتی مزه­‌ی شکلاتی که با پودر کاکائو درست می­شود را قابل قبول بدانند، اما باید گفت که هیچ چیزی نمی­تواند جای عصاره‌­ی خالص کاکائو را بگیرد.

مراقب شکوفه­‌های شکلات باشید

منظور این نیست که شکلاتی که در دست دارید، قرار است شکوفه کند و اگر آن را در حیاط خانه بکارید قرار است میوه شکلات تخته ­‌ای دربیاورد! حتما شده است که بعد از قرار دادن شکلات در یخچال، برای جلوگیری از آب شدن آن در روزهای گرم تابستان، لکه­‌های سفید رنگی را روی شکلات خود مشاهده کرده­اید. این همان شکوفه‌­ی شکلات است و خیر! نیازی نیست نگران آن باشید! چون شکلات شما کاملا سالم است و شما را مسموم نخواهد کرد.

شکوفه­‌ی شکلات به دو دلیل ممکن است به وجود بیاید: اول، زمانی‌که بعد از قرار گرفتن شکلات در معرض گرما، بلافاصله آن را در محیطی سرد قرار دهید. این اتفاق به این دلیل رخ می­دهد که چربی (یا همان کره‌­ی کاکائو) موجود در شکلات، زودتر ذوب می­شود و به سطح شکلات می­‌آید، سپس بعد از سرد شدن مجدد شکلات، این چربی سفت می­شود و به صورت لکه­‌های سفید رنگ بر روی سطح شکلات دیده می­شود. دلیل دوم برای این موضوع، ممکن است قرار گرفتن در معرض رطوبت و محیط­‌های شرجی باشد. بخار آبی که روی سطح شکلات می­نشیند، ممکن است مانند یک لوله عمل کند و ذرات شکر درون شکلات را روی سطح آن بکشاند. در این حالت، بعد از بخار شدن قطرات آب، ذرات شکر روی سطح شکلات باقی می­‌مانند و با پیوستن به یکدیگر، بلور شکری تشکیل می­‌دهند که به رنگ سفید دیده می­شود.

به هر صورت، برای تشخیص شکلات با کیفیت، هرگاه شکلاتی دیدید که روی آن شکوفه­‌های شکلات دیده می­شود، بهتر است آن را نخرید؛ زیرا با این که این شکلات همچنان قابل خوردن است، اما طعم و بافت آن تغییر کرده است و ممکن است به مزاج شما خوش نیاید.

تشخیص شکلات اصل

ذوب شدن، معیاری برای تشخیص شکلات با کیفیت

باید گفت که شکلاتی که در گرما آب نمی‌­شود، به هیچ عنوان شکلات واقعی نیست. برندهای زیادی هستند که شکلات­‌های ارزانی ارائه می­‌دهند که در گرما آب نمی­‌شوند. درست است که این ویژگی می­تواند راهکاری برای ذخیره­‌ی راحت­تر شکلات در فصل تابستان باشد، اما نشان دهنده‌­ی کیفیت پایین محصول است. اگر یک تکه از آن را در دهان خود بگذارید، خواهید دید که سفت و بی مزه است و در دهان هم آب نمی­شود. این شکلات‌ها معمولا با روغن­‌های گیاهی و استفاده از نگهدارنده درست می‌­شوند و به همین دلیل است که مانند کره­‌ی شکلات در دهان آب نمی‌­شوند.

جمع بندی

اگر از شکلات دوستان واقعی باشید، حتما هنگام خرید شکلات، کیفیت آن برایتان اهمیت زیادی دارد. در این مطلب نحوه تشخیص شکلات با کیفیت از بی کیفیت را بیان کردیم که با استفاده از آن‌ها می‌توانید شکلات‌های باکیفیت مانند شکلات باراکا را از انواع بی‌کیفیت، تشخیص دهید.

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وبلاگ ما را بخوانید