کره کاکائو چیست و چه فوایدی دارد؟

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on telegram

کره کاکائو نوعی چربی است که از دانه های کاکائو گرفته می شود. برای استخراج کره کاکائو ابتدا دانه های کوچک کاکائو را از غلاف های چیده شده از درخت کاکائو خارج می کنند. بعد از آن، دانه های کاکائو را بو می دهند، پوست آن ها را می کنند و با استفاده از فشار، روغن دانه ها را خارج می کنند؛ این روغن همان کره کاکائو است. باقی مانده ی این فرآیند عصاره ی خالص شکلات است که قهوه ای رنگ بوده و ماده اصلی تولید شکلات تلخ است.

فواید کره کاکائو چیست؟

کاکائو حدود ۳۰۰۰ سال است که در پزشکی و برای تولید دارو استفاده می شود که نشان دهنده ی فواید فراوان کره کاکائو است. این ماده مورد علاقه آزتک ها و مایاهای باستانی بوده است تا جایی که از آن به عنوان ارز و پول نیز استفاده می کردند. اخیراً، محققان کشف کرده اند که ترکیباتی به نام فیتوکمیکال در کاکائو وجود دارد که ممکن است برای سلامت بدن، پوست و مو نیز مفید باشد.

بعضی از تولید کنندگان شکلات در طرز تهیه شکلات خود، برای بهبود بافت و طعم شکلات مقداری کره کاکائو اضافی اضافه می کنند. به این ترتیب شکلات خامه ای تر شده و سریعتر در دهان ذوب می شود که موجب می شود حس بهتری در حین خوردن آن داشته باشیم.

فواید کره کاکائو

انواع کره کاکائو

کره ی کاکائو به طور کلی دو نوع دارد: کره کاکائو بی بو و کره کاکائو بودار.

کره کاکائو بی بو

این نوع کره شکلات به صورت شیمیایی یا فیزیکی تغییر داده شده است تا عطر طبیعی آن کمتر شود. یکی از روش های متداول برای این کار، تزریق بخار داغ به کره کاکائو است. نتیجه ی این عمل کره ای با بوی طبیعی و کمرنگ است. این نوع کره کاکائو معمولا در لوازم آرایشی استفاده می شود که نیاز به بوی ملایمتری دارند. همچنین شکلات سازهایی که نمی خواهند عطر کره ی کاکائو با مواد دیگری که در شکلات استفاده کرده اند مداخله کند، از کره کاکائو بی بو استفاده می کنند.

نکته ی منفی فرآیند بی بو سازی کره کاکائو این است که بسیاری از مواد مغذی و آنتی اکسیدان های موجود در آن از بین می رود. بیشتر شکلات های سفید موجود در بازار از کره کاکائو بی بو تهیه می شوند و به همین جهت، تولید کننده مجبور است از مقادیر زیادی شکر و وانیل برای طعم دادن به آن استفاده کند؛ به همین دلیل است که شکلات های سفید کم کیفیت تر اکثرا بیش از حد شیرین هستند و دل را می زنند.

کره کاکائو بودار

این نوع کره کاکائو دست نخورده و طبیعی است. برخلاف کره کاکائو بی بو، نوع بودار رنگ زرد کمرنگی دارد و دارای عطر تند شکلات است. خوبی کره کاکائو بودار این است که می توان با آن شکلات سفید را با حداقل مواد افزودنی درست کرد. این نوع کره کاکائو آنقدر عطر و طعم دارد که دیگر نیازی به اضافه کردن وانیل و شکر بیش از اندازه برای طعم دار کردن شکلات سفید نیست.

کره کاکائو بودار همچنین آنتی اکسیدان ها و مواد مغذی بیشتری در خود دارد که آن را به انتخابی سالم تر تبدیل می کند. البته ممکن است بوی قوی این کره در شکلات و دیگر مواد استفاده شده در آن اختلال ایجاد کند.

روغن جانشین کره کاکائو چیست و چه تفاوتی با کره کاکائو دارد؟

همانطور که گفته شد، برای ایجاد لطافت در تولید شکلات تخته ای، عصاره ی کاکائو را با مقداری کره کاکائو اضافی ترکیب می کنند. این موضوع باعث شده است که درخواست برای کره کاکائو از سایر فرآورده های کاکائو بیشتر شود. این در حالی است که در سال های اخیر، به دلیل تغییرات اقلیمی و حساس بودن درخت های کاکائو، روند تولید دانه های کاکائو با مشکل مواجه شده است.

این امر باعث شده است که تولید کنندگان به فکر استفاده از روغن جانشین کره کاکائو بیفتند. استفاده از جانشین کره کاکائو موجب می شود که فرآیند تولید شکلات مقداری تغییر کند که ممکن است باعث بیشتر شدن هزینه های تولید شود؛ اما با توجه به کمیاب شدن کره کاکائو، این هزینه ها جبران می شوند و حتی تا حد قابل توجهی کاهش می یابند.

روغن جانشین کره کاکائو

با این وجود، تفاوت کره کاکائو و روغن جانشین ممکن است در بافت شکلات تاثیر گذار باشد. جایگزین ها و شبیه ساز های کره کاکائو می توانند شامل روغن پالم، روغن نارگیل، روغن سویا، کره شی و روغن های گیاهی دیگر باشند. البته در دسترس بودن و کاهش قیمت تنها خواص روغن کره کاکائو نیست. جایگزین های کره کاکائو باعث می شوند که میزان یکنواختی ترکیب چربی با عصاره شکلات بیشتر شود و در نتیجه محصول لایه لایه نمی شود.

همچنین در شکلات هایی که در آن ها از شیر و آجیل استفاده شده است، جایگزین های کره کاکائو نتایج بهتری را از نظر یکنواختی بافت رقم می زنند. همچنین، جایگزین های کره کاکائو معمولا نیازی به حرارت دهی برای رسیدن به بافت مناسب ندارند که می تواند روند تولید را آسان تر کند.

با همه ی این ها، کره کاکائو به دلیل خواص بی نظیر آن و دمای ذوب پایین که خاصیت منحصر به فرد آب شدن شکلات در دهان را به آن می دهد، هنوز هم جزئی جدایی ناپذیر در تولید شکلات های دست ساز و با کیفیتی مانند شکلات های باراکا است. در واقع یکی از ترفندهای تشخیص شکلات باکیفیت، وجود کره کاکائو اصل در آن است که می تواند شما را برای انتخاب انواع شکلات کادویی باکیفیت و راهنمایی کند. به یاد داشته باشید که چیزی نمی تواند جایگزین اصالت، طعم، عطر و بافت خاصی که کره کاکائو به شکلات می دهد شود.

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وبلاگ ما را بخوانید