آیا مصرف شکلات با جذب آهن تداخل دارد؟

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on telegram

همه‌ی ما عاشق شکلات هستیم. اما از گوشه و کنار دنیا، خبرهایی را مبنی بر مضر بودن شکلات نیز می‌شنویم، اما آیا کاکائو برای کم خونی مضر است؟ یک خبر خوب برای کسانی که شکلات دوست دارند: آهن موجود در شکلات شیری و شکلات تلخ می تواند برای نارسایی کمبود آهن مفید نیز باشد که نشان دهنده ی مثبت بودن تاثیر کاکائو در کم خونی است. اگر با مشکل کم خونی دست و پنجه نرم می کنید و نیاز دارید که میزان آهن موجود در رژیم غذایی خود را افزایش دهید، گنجاندن شکلات به میزان متعادل در رژیم غذایی می تواند تاثیرات مثبتی در این جهت داشته باشد. در ادامه بیشتر درباره رابطه شکلات با کم خونی صحبت خواهیم کرد. پس با ما همراه باشید.

نارسایی کمبود آهن چیست؟

نارسایی کمبود آهن یکی از شایع ترین انواع کم خونی است. کم خونی زمانی اتفاق می افتد که بدن نمی تواند به میزان لازم گلبول قرمز تولید کند یا گلبول های قرمز خون به درستی عمل نمی کنند. این اتفاق زمانی رخ می دهدکه بدن به میزان لازم آهن برای تولید هموگلوبین دریافت نمی کند. هموگلوبین بخشی از گلبول های قرمز است که مسئول جابجایی اکسیژن به بخش های مختلف بدن است.

به دلیل تفاوت های بیولوژیک مانند بارداری و عادت ماهیانه، کم خونی در خانم ها بیشتر از آقایان مشاهده می شود. با این وجود، مردها هم ممکن است به نارسایی کمبود آهن مبتلا شوند. نوجوانان، کودکان و نوزادان نیز در معرض خطر نارسایی کمبود آهن قرار دارند. در برخی موارد این مشکل می تواند به دلیل خونریزی های داخلی و یا کمبود آهن در رژیم غذایی فرد رخ می دهد.

بعضی از نشانه های نارسایی کمبود آهن از این قرار است:

  • احساس ضعف
  • سرگیجه
  • سردرد
  • خستگی زود هنگام
  • بد خلقی
  • عدم تمرکز
  • پوست رنگ پریده
  • تنگی نفس

آیا مصرف کاکائو باعث کم خونی می شود؟

خیر. بلکه برعکس، شکلات تلخ از آن دسته مواد غذایی است که حاوی میزان زیادی آهن است. در بعضی موارد، استفاده از شکلات می تواند برای افزایش میزان آهن مصرفی در وعده های غذایی، برای نارسایی آهن چاره ساز باشد. اما در بعضی از افراد، مانند زنان باردار، نوزادان و افرادی که مشکلات خاص دارند، تنها راه حل استفاده از مکمل های غذایی است.

تاثیر کاکائو در کم خونی

در هر ۱۰۰ گرم شکلات شیری ۲.۳۵ میلی گرم آهن وجود دارد. با این حساب مردان بین ۱۹ تا ۵۰ سال روزانه به ۸ میلی گرم و زنان به ۱۸ میلی گرم شکلات نیاز دارند. این میزان ۳۰ درصد از نیاز روزانه مردان به آهن است ولی برای زنان، هنوز حدود ۱۳ درصد دیگر نیاز روزانه به آهن وجود دارد. اگر یک فنجان کامل چیپس شکلات شیری مصرف کنید، ۳.۹۵ میلی گرم آهن مصرف کرده اید. برای مردان، این تقریباً نصف و برای زنان حدود ۲۲ درصد از نیاز روزانه آن ها خواهد بود. با توجه به خواص شکلات تلخ و وجود درصد کاکائوی بیشتر در تولید آن، میزان آهن موجود در شکلات تلخ بیشتر است که باعث می شود این ارقام بزرگتر شوند. اگر ۱۰۰ گرم شکلات تلخ ۶۰ درصد مصرف کنید، ۳.۶ میلی گرم آهن دریافت خواهید کرد. برای مردان، این حدود ۴۵ درصد از آهن مورد نیاز روزانه آن ها را تامین می کند؛ برای زنان نیز، حدود ۲۰ درصد نیاز روزانه آن ها با این میزان مصرف تامین می شود. اگر شکلات تلخ با ترکیب ۹۰ درصد کاکائو بخورید، نزدیک به ۱۱ میلی گرم آهن دریافت خواهید کرد که به طور متوسط بیشتر از نیاز روزانه ی یک مرد و حدود ۶۰ درصد نیاز یک زن است.

تاثیر کاکائو در کم خونی

شکلات و جذب آهن

بیشترین بخش آهن موجود در شکلات از دانه های کاکائو می آید. با وجود این که آهن موجود در کاکائو از نوع آهنی است که کمتر توسط بدن جذب می شود، اما باز هم میزان خوبی از آن جذب بدن می شود. می توانید با مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین سی همراه مواد غذایی دارای آهن، جذب آهن را در بدن بیشتر کنید. مثلا می توانید شکلات مورد علاقه ی خود را با یک لیوان آب پرتغال طبیعی میل کنید تا مقدار جذب آهن را بیشتر کنید. این کار نه تنها به شما بخاطر مصرف ویتامین های مفید احساس بهتری می دهد، بلکه می توانید با خیال راحت از خوردن شکلات مورد علاقه تان لذت ببرید.

با توجه به بالا بودن سطح آهن، شکلات نیز مانند چای و قهوه انرژی را بیشتر می کند که به معنی بالا رفتن سطح متابولیسم بدن است. از این جهت شکلات برای لاغری نیز مفید است و در صورت اعتدال در مصرف، می تواند به سوزاندن چربی های اضافه ی بدن کمک می کند.

از دیگر فواید شکلات، بهبود خون رسانی به مغز است. شکلات باعث می شود تا خون رسانی به نقاطی از مغز که مسئول حافظه هستند بیشتر شود. این عمل می تواند به افرادی که از آلزایمر و مشکلات حافظه رنج می برند کمک کند و یا در افراد مستعد، از ابتلا به این دست نارسایی ها جلوگیری می کند.

سخن آخر

با وجود این که مصرف انواع شکلات می تواند فواید بسیاری را به همراه داشته باشد، باید همواره توجه داشت تا این مصرف از حد اعتدال خارج نشود. شکلات به صورت طبیعی تلخ است و برای متعادل کردن مزه ی آن، تولید کننده چاره ای جز اضافه کردن شکر ندارد. همچنین در فرآیند تولید شکلات از مقادیر زیادی چربی استفاده می شود، که اگرچه چربی گیاهی و عموما کره ی کاکائو است، اما باز هم در حجم زیاد می تواند مشکلات سلامتی را به همراه داشته باشد. پس باید در کنار در نظر داشتن فواید شکلات، مراقب مضرات آن نیز باشید.

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وبلاگ ما را بخوانید