طرز تهیه هات چاکلت، یک نوشیدنی گرم و دلچسب

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on telegram

قبل از هرچیزی بیایید ببینیم هات چاکلت چیست. هات چاکلت یا شکلات داغ شاید از اولین روش های مصرف شکلات از زمان کشف آن توسط انسان باشد. اولین استفاده از دانه های کاکائو که به صورت نوشیدنی گرم بوده است، بر می گردد به زمان تمدن اینکاها و حتی شواهدی وجود دارد که نشان می دهد که پیش از آن ها نیز قبایل غیر متمدن آمریکای جنوبی نیز از دانه های کاکائو، نوشیدنی درست می کردند و به عنوان یک نوشیدنی آرامش بخش از آن استفاده می کردند. اینکا ها نوشیدنی کاکائو را معمولا در مراسم ها و بعد از عقد قراردادهای کاری می نوشیدند اما جالب این است که این نوشیدنی مختص طبقه ی مرفه جامعه نبوده و همه ی اقشار جامعه در شادی ها، نوشیدنی کاکائوی داغ می خوردند. نوشیدنی کاکائوی باستانی طعمی نزدیک به قهوه داشته، تلخ بوده و از دانه های کاکائوی فراوری نشده به صورت مستقیم تهیه می شده است.

هات چاکلت در دنیای امروزی

طرز تهیه شکلات داغ امروزی بسیار با نوشیدنی کاکائوی مایاها تفاوت بسیاری دارد. امروزه هات چاکلت با شیر، شکر و شکلات های فراوری شده درست می شود که هیچ شباهتی به آن نوشیدنی تلخ قدیمی ندارد. در یک عصر سرد زمستان هیچ چیز به اندازه ی خوردن هات چاکلت همراه با کروسان شکلاتی در کنار آتش و معاشرت با دوستان نمی چسبد. هات چاکلت یک نوشیدنی غلیظ و کرمی است و مزه ی خالص شکلات می دهد. این نوشیدنی می تواند جایگزین خوبی به جای قهوه، برای کسانی که به کافئین حساسیت دارند باشد.

طرز تهیه هات چاکلت در خانه

در ادامه این مطلب طرز تهیه ی یک هات چاکلت خانگی و خامه ای را برای شما قرار داده ایم که در عرض ۶ دقیقه آماده می شود. این شکلات داغ ترکیبی از پودر کاکائو و شکلات تخته ای یا چیپس شکلات است که باعث می شود عطر و طعم آن چند برابر شود. این هات چاکلت خانگی با شکلات داغی که همیشه می خورید قابل مقایسه نیست و بعد از امتحان آن دیگر به سراغ پودرهای آماده ی هات چاکلت نخواهید رفت. این دستور نوشیدنی دارای ۳۲۳ کیلو کالری انرژی است و برای پذیرایی از ۴ نفر تهیه شده است. پس با ما همراه باشید تا طرز تهیه این هات چاکلت خانگی خوشمزه را یاد بگیرید. این را هم در نظر داشته باشید که این نوشیدنی در کنار کیک شکلاتی، بهترین ترکیب را خواهد داشت.

طرز تهیه هات چاکلت

مواد لازم برای تهیه هات چاکلت برای ۴ نفر

 • شیر: ۴ فنجان (ترجیحا پرچرب)
 • پودر کاکائوی بدون شکر: ۴/۱ فنجان
 • پودر قند: ۴/۱ فنجان
 • شکلات تلخ و شیرین یا نیمه شیرین: ۲/۱ فنجان خرد شده (می توانید از چیپس شکلات هم استفاده کنید)
 • عصاره ی وانیل: ۴/۱ قاشق چای خوری

طرز درست کردن هات چاکلت

 1. شیر را در یک شیر جوش بریزید و روی شعله ی متوسط گاز قرار دهید تا کمی گرم شود.
 2. شکر را به شیر اضافه کنید و به هم بزنید تا بلورهای شکر در شیر حل شوند.
 3. پودر کاکائو را اضافه کنید و دوباره هم بزنید و شعله ی گاز را کم کنید تا شیر گرم شود اما جوش نیاید.
 4. شکلات ها را به مخلوط اضافه کنید و به هم بزنید تا آب شوند و به صورت یک دست در هات چاکلت پخش شود.
 5. وانیل را اضافه کرده و باز بهم بزنید و بلا فاصله شکلات داغ را سرو کنید.

هات چاکلت خانگی

نکات مهم در تهیه هات چاکلت

 • می توانید روی هات چاکلت را با خامه ی زده شده، مارشملوهای کوچک و سیروپ شکلاتی تزیین کنید.
 • در طرز تهیه هات چاکلت غلیظ می توانید در مراحل آماده سازی به مواد آن کمی خامه اضافه کنید و آن را در کنار کاپ کیک شکلاتی سرو کنید.
 • در طرز تهیه هات چالت حرفه ای مقداری نشاسته نیز به مواد اضافه می کنند تا غلظت بیشتری پیدا کند.
 • حتما در این دستور از پودر کاکائوی بدون شکر استفاده کنید. در مواد اولیه ی این دستور شکر وجود دارد و ممکن است پودر کاکائوی شیرین آن را بیش از اندازه شیرین کند.
 • هات چاکلت را باید داغ داغ و بلافاصله بعد از آماده شدن سرو کرد.

امیدواریم بتوانید با استفاده از این دستور تهیه، اوقات خود را شیرین و عصرهای سرد زمستانی خود را گرم کنید. نوش جان کردن

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وبلاگ ما را بخوانید