طرز تهیه شکلات به روش های مختلف در خانه

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on telegram

شکلات یکی از خوراکی های پرطرفداری است که معمولا به صورت آماده از مغازه خریداری می شود. نکته این است که به باور عمومی، فرآیند تولید شکلات پیچیده است و باید فقط توسط متخصصین ماهر انجام گیرد. گرچه این باور تا حدی صحت دارد و درست کردن شکلات باکیفیت نیازمند دستگاه ها و مواد اولیه ی خاصی است، اما می توان به راحتی در خانه نیز شکلات تهیه کرد.

تهیه ی شکلات در خانه می تواند خیال شما را راحت کند که مواد به کار رفته در شکلاتی که مصرف می کنید، تقلبی نیست و از کیفیت لازم برخوردار است؛ چرا که شکلات های تقلبی نه تنها فواید شکلات را ندارند، بلکه برای سلامتی نیز مضر هستند.

در ادامه دستور خانگی تهیه ی انواع شکلات برای شما قرار داده ایم.

طرز تهیه شکلات تلخ

مواد لازم:

 • کره ی کاکائو: ۱۴۰ گرم
 • پودر کاکائوی خام: ۷۰ گرم
 • خاک قند: ۴۰ گرم
 • نمک: ۸/۱ قاشق چای خوری

طرز تهیه شکلات تلخ

دستور:

 1. کره ی کاکائو را به تکه های کوچک تقسیم کنید. هرچه تکه ها کوچکتر باشند، کره ی کاکائو زودتر و یکنواخت تر آب می شود. کیفیت کره ی کاکائو تاثیر مستقیمی بر طعم و کیفیت شما خواهد داشت پس در خرید آن دقت کنید.
 2. در یک قابلمه مقداری آب بریزید و ظرف ضد حرارتی را به روش بن ماری روی دهانه ی قابلمه قرار دهید. قابلمه را روی حرارت متوسط قرار دهید تا آب شروع به بخار کردن کند. کره ی شکلات را درون ظرف ضد حرارت بریزید تا ذوب شود.
 3. ظرف را از روی حرارت بردارید. خاک قند و پودر کاکائو را الک کرده و با کره ی کاکائوی ذوب شده مخلوط کنید تا بافت آن مانند کرم شکلات شود.
 4. شکلات را درون قالب مخصوص شکلات بریزید و آن را برای ۲۰ دقیقه کنار بگذارید تا کمی خنک شود. سپس قالب را در یخچال قرار دهید تا شکلات خود را بگیرد و سفت شود. خواص شکلات تلخ از سایر انواع شکلات بیشتر است و معمولا در رژیم های لاغری از این نوع شکلات استفاده می شود.

طرز تهیه شکلات شیری خانگی

شکلات شیری یکی از محبوب ترین انواع شکلات است که به آن شکلات ساده نیز می گویند. این شکلات به دلیل استفاده از مشتقات شیر در آن، شکلات شیری نام گرفته است و نباید آن را با شکلات سفید اشتباه گرفت. در ادامه طرز تهیه شکلات ساده را به شما آموزش می دهیم.

مواد لازم:

 • کره ی کاکائو: ۴۰ گرم
 • پودر کاکائوی خام: ۱۵ گرم
 • خاک قند: ۲ قاشق غذا خوری
 • شیر خشک: ۲۰ گرم
 • نمک: ۸/۱ قاشق چای خوری

روش تهیه:

 1. برای تهیه شکلات شیری لازم است که یک قابلمه را تا نیمه از آب پر کنید و یک ظرف ضد حرارت را به صورتی که با آب درون قابلمه در تماس نباشد، به روش بنماری روی دهانه ی قابلمه قرار دهید. قابلمه را روی شعله ی متوسط گاز قرار دهید تا آب شروع به بخار کردن کند.
 2. در این میان، کره ی کاکائو را به قطعات کوچک تقسیم کنید. این کار باعث می شود که کره یکنواخت و سریعتر ذوب شود.
 3. کره را درون ظرف ضد حرارتی که به روش بن ماری روی شعله قرار داده اید، ریخته و گهگاهی بهم بزنید تا به طور یکنواخت ذوب شود.
 4. وقتی کره ی کاکائو کاملا آب شد، پودر کاکائو و شیر خشک را الک کرده و درون کره ی ذوب شده بریزید. مواد را خوب هم بزنید تا کاملا مخلوط شوند.
 5. پودر قند را اضافه کرده و با شکلات مخلوط کنید. سپس ظرف را از روی گاز بردارید.
 6. چند دقیقه صبر کنید تا شکلات کمی خنک شود. توجه کنید که زمان خنک شدن نباید طولانی باشد وگرنه شکلات می بندد. بعد از آن که شکلات کمی خنک شد، دوباره مواد را بهم بزنید.
 7. مایع شکلاتی به دست آمده را در یک قالب مخصوص شکلات بریزید و در یخچال قرار دهید تا خود را بگیرد و سفت شود. شکلات شیری را می توانید در کنار نوشیدنی های گرم سرو کنید. به دلیل وجود شکر و شیر خشک، کالری شکلات شیری از باقی انواع شکلات بیشتر است و استفاده از آن برای کسانی که رژیم های لاغری دارند، توصیه نمی شود.

طرز تهیه شکلات شیری خانگی

طرز تهیه شکلات مغزدار با شکلات تخته ای

برای درست کردن شکلات مغزدار خانگی یک روند مشخص وجود دارد. در اینجا طرز تهیه شکلات مغزدار گردویی آورده شده است که با همین روش می توانید شکلات مغزدار فندقی یا شکلات با هر مغز دیگری را درست کنید.

مواد لازم:

 • شکلات تخته ای آب شده: ۲ فنجان
 • مغز گردو: ۱ و ۲/۱ فنجان

روش کار:

 1. در یک ظرف، شکلات تخته ای آب شده را با مغز گردوهای خرد شده مخلوط کنید.
 2. روی یک سینی فر را با فویل آلومینیوم بپوشانید. توجه داشته باشید که روی فویل چروک نشود.
 3. مواد را روی فویل به گونه ای پخش کنید که قطر آن حداقل یک سانتی متر باشد.
 4. در صورت علاقه می توانید مقداری گردوی خرد شده برای تزیین روی مواد بریزید.
 5. سینی را برای حدود ۲۰ دقیقه در یخچال قرار دهید تا شکلات خود را بگیرد.
 6. سینی را از یخچال خارج کنید و با استفاده از یک چاقو، شکلات را به قسمت های کوچکتر تقسیم کنید.

طرز تهیه شکلات مغزدار کاراملی

مواد لازم:

 • شکلات آب شده: ۳ فنجان (۵۱۰ گرم)
 • آب: ۲/۱ فنجان (۱۵۰ میلی لیتر)
 • شکر: ۱ و ۲/۱ فنجان (۲۸۲ گرم)
 • نمک: ۲/۱ قاشق چای خوری
 • عصاره ی وانیل: ۱ قاشق چای خوری
 • خامه: ۱ فنجان

روش کار:

 1. ابتدا برای درست کردن سس کارامل، در یک قابلمه که کف آن ضخیم است، آب، شکر، نمک و وانیل را مخلوط کنید و روی شعله ی متوسط گاز قرار دهید.
 2. برای ۴ دقیقه این مواد را بهم بزنید تا شکر کاملا حل شود و مخلوط به جوش بیاید.
 3. سپس بدون آن که مواد را بهم بزنید، اجازه دهید تا برای ۶ دقیقه آب آن تبخیر شود و شربت، رنگ عسلی به خود بگیرد. بهتر است در این میان، چند بار قابلمه را تکان دهید تا مطمئن شوید شربت یکدست کاراملی می شود.
 4. پختن را ادامه دهید تا شربت به رنگ کهربایی روشن در بیاید و یک دقیقه بعد بلافاصله خامه را اضافه کنید. سپس حرارت را کم کنید تا دمای کارامل به ۸۰ درجه سانتیگراد برسد.
 5. برای درست کردن شکلات ها، با استفاده از یک قاشق، شکلات آب شده را در قالب های شکلات بریزید. قالب را بچرخانید تا دیواره قالب ها نیز با شکلات پوشیده شود. سپس قالب را برای ۱۵ الی ۲۰ دقیقه در فریزر قرار دهید تا شکلات خود را بگیرد.
 6. قالب را از فریزر خارج کنید و روی هر یک از شکلات های درون قالب، مقداری مساوی سس کارامل برزید. قالب را کمی تکان دهید تا هوای اضافی مواد خارج شود. دوباره روی کارامل ها را با یک لایه شکلات آب شده بپوشانید و برای ۲۰ دقیقه قالب را در فریزر قرار دهید.
 7. قالب را برگردانید تا شکلات های شما از حفره ها جدا شوند. شکلات ها را می توانید تا ۶ هفته در یخچال نگهداری کنید.

طرز تهیه شکلات مغزدار کاراملی

طرز تهیه شکلات داغ با پودر کاکائو

تاریخچه شکلات به زمان مایاها و تمدن های آمریکای جنوبی برمی گردد. در آن زمان، این قبایل شکلات را فقط به صورت یک نوشیدنی گرم مصرف می کردند. شکلات داغ امروزی نیز بهبود یافته ی همان شکلاتی است که تمدن های باستانی در مراسم های مهم خود مصرف می کردند.

مواد لازم:

 • پودر کاکائو ی تلخ: ۲ قاشق غذاخوری
 • شکر: ۱ تا ۲ قاشق غذاخوری
 • نمک: به مقدار لازم
 • شیر: ۱ فنجان
 • عصاره ی وانیل: ۴/۱ قاشق غذاخوری

روش کار:

 1. پودر کاکائو، شکر، نمک و تقریبا دو قاشق غذا خوری شیر را با هم مخلوط کنید.
 2. این مواد را در یک شیرجوش ریخته و تا زمانی که شکر و پودر کاکائو حل شوند، روی شعله ی متوسط گاز بهم بزنید.
 3. باقی شیر را در مواد بریزید و هم بزنید تا گرم شود. اگر می خواهید شکلات داغ شما خامه ای شود، می توانید آن را با استفاده از همزن بهم بزنید.
 4. وانیل را درون مواد بریزید و سپس در یک فنجان با تزیین خامه سرو کنید.

طرز تهیه شکلات با پودر کاکائو

مواد لازم:

 • پودر کاکائو: ۲ فنجان (۲۲۰ گرم)
 • کره در دمای اتاق: ۴/۳ فنجان (۱۷۰ گرم)
 • خاک قند: ۲/۱ فنجان (۱۰۰ گرم)
 • شکر: ۳/۲ فنجان (۱۵۰ میلی لیتر)
 • نمک: ۴/۱ قاشق چای خوری

روش کار:

 1. ابتدا کره ی نرم شده و پودر کاکائو را در یک کاسه بریزید و آن ها را آنقدر بهم بزنید تا به شکل خمیری یک دست دربیایند. سپس مواد را در یک ظرف ضد حرارت بریزید.
 2. در یک قابلمه به اندازه ی ۴/۱ حجم آن، آب بزیرید و آن را روی شعله ی متوسط گاز قرار دهید. وقتی که آب شروع به بخار کردن کرد، کاسه ی حاوی مخلوط کره و پودر کاکائو را به روش بن ماری روی قابلمه قرار دهید. مواد را تا زمانی که کره گرم شود، مدام هم بزنید تا پودر کاکائو گلوله گلوله نشود. وقتی خمیر به شکل مایع درآمد آن را از روی قابلمه بردارید و دوباره با استفاده از همزن آنقدر بهم بزنید تا مواد یکنواخت و نرم شود.
 3. شیر و شکر را به آرامی به مخلوط شکلاتی اضافه کنید و با دقت بهم بزنید. وقتی که مواد یکدست شدند، شکلات را مزه کنید و در صورت نیاز شکر بیشتری به آن اضافه کنید.
 4. حالا مواد شکلاتی به دست آمده را به استفاده از یک قیف در قالب های مورد نظر خود بریزید. قالب را تا زمانی که شکلات ها خود را بگیرند در فریزر قرار دهید. معمولا ۱۰ ساعت طول می کشد که شکلات ها کاملا سفت شوند. می توانید روی شکلات ها را با خاک قند تزیین کنید و در کنار چای یا قهوه سرو کنید.

سخن آخر

شکلات، یک میان وعده ی عالی است که علاوه بر رفع گرسنگی، باعث افزایش سطح انرژی می شود. با آموزش های گفته شده شما می توانید شکلات تخته ای را در خانه و در رنگ ها و طعم های متنوعی تهیه کنید. همچنین می توانید در صورت تمایل انواع مغزها و میوه های خشک را در این دستورها به کار ببرید و یک شیرینی مناسب برای پذیرایی از مهمانان و هدیه ای جذاب برای مناسب های خاص تهیه کنید.

ارسال نظر

یک پاسخ به “طرز تهیه شکلات به روش های مختلف در خانه”

 1. سارا گفت:

  سلام ..خیلی ممنون از توضیحاتتون..کره کاکائو رو از کجا میشه تهیه کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وبلاگ ما را بخوانید