روش های مختلف برای آب کردن شکلات

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on telegram

شکلات به دلیل محبوبیت زیادی که دارد، علاوه بر استفاده شدن به عنوان دسر و در کنار نوشیدنی ها، برای طعم دادن به سایر دسرها و حتی غذاها نیز استفاده می شود. برای ترکیب کردن شکلات با مواد دیگر، لازم است که آن را حرارت بدهیم و ذوب کنیم. اگر با ساختار شکلات آشنا باشید، می دانید که شکلات از دو بخش اصلی کره ی کاکائو و عصاره ی کاکائو که از فرآورده های مستقیم دانه های کاکائو هستند، تهیه می شود. کره ی کاکائو دمای ذوب بسیار پایینی دارد و به همین دلیل است که شکلات در دهان آب می شود. اما این ویژگی معروف شکلات باعث می شود که این ماده ی غذایی نسبت به حرارت حساس باشد. حرارت بیش از حد باعث می شود که شکلات بسوزد، روغن آن جدا شود و طعم بدی پیدا کند. این اتفاق به معمولا به دو دلیل ممکن است رخ بدهد: روش حرارت دادن اشتباه و استفاده از شکلات نامناسب. در ادامه روش های مناسب و درست برای آب کردن شکلا را به شما آمورش می دهیم.

دو روش آسان برای آب کردن شکلات

شکلاتی که برای آشپزی مورد استفاده قرار می گیرد، معمولا ترکیباتی دارد که تحمل حرارت آن را بالاتر می برد. در این شکلات ها کمتر از کره ی شکلات استفاده می شود و به جای آن روغن های گیاهی مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین شکلات های کم کیفیت ممکن است دارای موادی باشند که در صورت حرارت دیدن بافت شکلات را خراب می کنند و لطافت آن را از بین می برند. گفته می شود که اکثر شکلات های شیری به دلیل بعضی از ترکیباتی که دارند، برای پخت و پز مناسب نیستند.

نکته ی بسیار مهمی که در ذوب کردن شکلات وجود دارد این است که نباید آن را در معرض حرارت مستقیم قرار داد. به همین دلیل برای این کار از روش بن ماری استفاده می شود. روش سریع تر دیگری نیز برای آب کردن شکلات وجود دارد و آن استفاده از ماکروفر است. در ادامه طرز آب کردن شکلات تخته ای را به این دو روش به شما آموزش می دهیم.

آب کردن شکلات در ماکروویو

 1. ابتدا شکلات تخته ای را به تکه های کوچک تقسیم کنید. این کار باعث می شود تا شکلات شما به طور یکنواخت آب شود.
 2. در آب کردن شکلات تخته ای برای کیک بهتر است مقداری کره در شکلات بریزید تا دیرتر سفت شود و بافت آن روان بماند.
 3. شکلات های تکه تکه شده را درون یک کاسه ی مناسب ماکروفر بریزید و درون ماکروفر قرار دهید.
 4. تایمر را روی دوره های ۱۵ ثانیه ای بگذارید.
 5. هر ۱۵ ثانیه شکلات را از ماکروفر خارج کنید و آن را هم بزنید تا به صورت یکنواخت آب شود و به بافت دلخواه برسد.
 6. این کار را آن قدر تکرار کنید تا تمام تکه های شکلات ذوب شوند. معمولا بین ۳ تا ۴ مرحله برای یک تخته شکلات کافی است.

آب کردن شکلات به روش بن ماری

روش بن ماری چیست؟ روش بن ماری یک روش حرارت دهی است که در آن به صورت غیرمستقیم حرارت را به مواد می رسانند. در این روش از دو ظرف ضد حرارت استفاده می شود که در یکی از آن ها به عنوان مخزن، آب ریخته می شود و در دیگری، ماده ای که قرار است حرارت ببیند که در اینجا همان شکلات است. معمولا برای حرارت دهی موادی که نسبت به گرما حساس هستند از این روش استفاده می شود. در روش بن ماری حرارت به صورت ملایم از طریق بخار آب به ظرف بالایی منتقل می شود. مراحل آب کردن شکلات به روش بن ماری به صورت زیر است:

 1. ابتدا شکلات تخته ای را با استفاده از چاقو به قطعات کوچک تقسیم کنید.
 2. در یک قابلمه ی کوچک مقداری آب بریزید و آن را روی شعله ی متوسط گاز قرار دهید.
 3. یک ظرف ضد حرارت که کمی از قابلمه بزرگتر باشد را انتخاب کنید. دقت داشته باشید که این ظرف قرار است به گونه ای روی دهانه ی قابلمه قرار بگیرد که کف آن با کف و آب درون قابلمه در تماس نباشد.
 4. شکلات های تکه تکه شده را در ظرف ضد حرارت بریزید.
 5. بعد از آن که آب درون قابلمه شروع به بخار کردن کرد، ظرف حاوی شکلات را روی دهانه ی قابلمه قرار دهید.
 6. شکلات را مدام به هم بزنید تا به صورت یکنواخت ذوب شود.
 7. وقتی تمام قطعات شکلات آب شدند، کاسه را از روی قابلمه بردارید و از حرارت دهی بیش از اندازه ی شکلات خودداری کنید.

نحوه آب کردن شکلات

سخن آخر

شکلات یک ماده ی پر کاربرد در تهیه ی انواع دسر ها است. در اکثر دستورهای تهیه ی دسر ها از شکلات آب شده استفاده می شود. اما شکلات ماده ای حساس است که آب کردن غیر اصولی آن می تواند منجر به سوختن و تغییر طعم شکلات شود، بنابراین باید از دو روش بن ماری یا آب کردن در مایکروویو استفاده کنید که در متن بالا، هردوی این روش ها را توضیح دادیم و امیدواریم برایتان مفید باشد.

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وبلاگ ما را بخوانید